Ushuaia – Piriapolis (5/01/2020 – 30/01/2020)

Chief One wraca do Urugwaju

lecz tym razem przez Cieśninę Magellana, przecinającą jeden z najdzikszych rejonów świata – Patagonie.

Nie ma drugiego takiego miejsca na ziemi. Krajobrazy powalają na kolana, a kontakt z naturą dostępny jest tu na każdym kroku. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to miejsce iście magiczne. Znajdują się tam liczne fiordy, jeziora i wyspy.  Patagonia to także niesamowite zwierzęta i ptaki. Zobaczysz tu zarówno pingwiny, wieloryby, gwanako andyjskie, jak i nandu, flamingi i kondory.

 

Rozpoczniemy przez okrążenie pod żaglami przylądka Horn i wyjście na otwarte wody Pacyfiku żeby po kilku dniach zniknąć w labiryncie głębokich fiordów Parku Narodowego  Alberto de Agostini gdzie czekają na nas tylko dzika przyroda i olbrzymie lodowce. 

Następnie po odnalezieniu Cieśniny Magellana skierujemy się na Północ w kierunku Punta Arenas, dalej Punta Delgada i otwartego Oceanu Atlantyckiego.

Szczegóły rejsu

Trasa: Ushuaia – Puerto Williams – Przylądek Horn – Cieśnina Magellana – Punta Arenas – Punta Delgada – Puerto Madryn – Piriapolis
Odległość:
Termin: 5/01/2020 – 30/01/2020
Ilość dób: 25
Wolne koje: TAK

Ushuaia i Puerto Williams

 

Ushuaia leży w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej, nad kanałem Beagle, w pobliżu granicy z Chile. Śmiało możemy powiedzieć  że rozpoczynamy naszą przygodę na samym końcu świata. Ushuaia dzierży status miasta najdalej wysuniętego na południe, nie tylko Ameryki Południowej ale i świata. Podkreśla to również jego nazwa, pochodząca z języka Indian i oznaczająca zatokę u krańca.
Tytuł ten kwestionuje Chile, które na wyspie Navarino (na południe od Ushuaia) rozwija rybacką osadę Puerto Williams, które na razie liczy około 2000 mieszkańców i nie posiada pełnej miejskiej infrastruktury oraz osadę Puerto Toro zamieszkałą przez 100 osób. 

 

Przylądek Horn i Park Narodowy Cabo de Hornos

 

Jednym z pierwszych celów naszego rejsu jest opłynięcie słynnego Przylądka Horn wraz z Archipelagiem Wollaston należących do Chile, stanowiąca część archipelagu Ziemia Ognista.  Sam Horn jest przylądkiem wyznaczającym granicę Cieśniny Drake’a. Południk przechodzący przez Przylądek Horn jest uznawany za granicę między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim.

 

Trasa rejsu jest zależna od panujących warunków atmosferycznych oraz od obowiązujących, w danej chwili, przepisów chilijskich. Chilijska służba morska może nie wydać pozwolenia na zejście na ląd. Jednak nie zmienia to faktu, że Przylądek Horn będzie można opłynąć.

Tym wyczynem każdy uczestnik wejdzie do grupy CAPHORNOWCÓW ponieważ jacht jest pod Polską banderą.

 

Park Narodowy Alberto de Agostini

Następnie udamy się na  północny – zachód od Przylądka Horn gdzie  znajduje się Park Narodowy Alberto de Agostini. Obejmuje on pasmo górskie Cordillera Darwin, które jest ostatnim lądowym odcinkiem Andów. Teren parku obejmuje również lodowce (np. Romanche) i strome fiordy oraz pobliskie wyspy (Isla Gordon, Isla Clarence oraz Isla Londonderry). W okolicznych wodach można zobaczyć morświny, foki i delfiny. Płynąc przez labirynt Patagońskich fiordów niczym odkrywcy odnajdziemy Cieśninę Magellana.

 

Cieśnina Magellana (hiszp. Estrecho de Magallanes)

 

Cieśnina pomiędzy kontynentem Ameryki Południowej, Wyspami Królowej Adelajdy, wyspą Riesco, a wyspami Ziemi Ognistej, łącząca Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Cieśninę nazwano na cześć Ferdynanda Magellana, który odkrył ją i przepłynął w 1520 roku podczas podróży dookoła świata (nazwał ją wówczas, na pamiątkę wpłynięcia w nią 1 listopada, Cieśniną Wszystkich Świętych).

Długość ok. 550 km, najmniejsza szerokość ok. 3 km, głębokość do 1170 m. Żegluga przez Cieśninę jest utrudniona przez liczne skały podwodne, mielizny oraz silne wiatry wiejące z zachodu.

 

Punta Arenas

Przemierzając  Cieśninę Magellana w kierunku  północnym dotrzemy do „cywilizacji”. Miasteczko Punta Arenas  jest często uznawana za położone najbardziej na południe miasto świata, choć na położonej bardziej na południe Ziemi Ognistej znajduje się kilka innych.

 Jest to największe miasto chilijskiej Patagonii. Punta Arenas było jednym z najważniejszych portów chilijskich, zanim wybudowany został Kanał Panamski. Tutaj właśnie statki przygotowały się do trudnego opłynięcia Przylądka Horn. Dzisiaj gospodarka miasta opiera się głównie na turystyce, miasto stanowi bazę wypadową dla ekspedycji antarktycznych.

 

Po krótkim przystanku w Punta Delgada na uzupełnienie zapasów dotrzemy na otwarte wody Oceanu Atlantyckiego i skierujemy się wzdłuż wybrzeża Argentyny do Puerto Madryn .

 

Puerto Madryn

Przybrzeżne wody tego miasta często odwiedzają wieloryby, które można też obserwować z brzegu. Ssaki te upodobały sobie to miejsce by rodzić i uczyć swoje młode. Jest to jedna z największych atrakcji tego regionu, ale nie są to jedyne zwierzęta które można tu zaobserwować.

Rzadkimi zwierzętami jakie możemy w tym regionie spotkać są Delfiny Czarnogłowe, które występują tylko na półkuli południowej. Są również nazywane „delfinami pandy” lub „delfinami skunksa”, 

a wszystko przez ich ubarwienie. Gatunek ten ma czarną głowę, ogon i płetwy natomiast reszta jest biała. Osiągają długość ciała do 180 cm i wagę do 50kg. Żyją w stadach po kilka sztuk.

Nie tylko na wodzie czekają nas atrakcje. Można odwiedzić trzypiętrowe muzeum morskie nad oceanem i dowiedzieć się więcej o dzikich zwierzętach i półwyspie Valdes dzięki interaktywnym eksponatom. Na wystawie znajduje się również szkielet wieloryba. W tym niewielkim muzeum znajduje się biblioteka, wystawa sztuki, zbiornik małych stworzeń morskich i pokój, w którym można poczuć się jak w oceanie dzięki puszczanych nagrań dźwięków wielorybów. Dla gości jest również udostępniona wieża widokowa, by podziwiać panoramę wybrzeża.

 

Piriapolis

Rejs zakończymy w Piriapolis urokliwym miasteczku w Urugwaju. Jeżeli ktoś chce zaznać trochę spokoju i zwiedzać bez natłoku turystów to jest to idealne miejsce. Piękna, szeroka plaża idealna do spacerów za równio w ciągu dnia jak i wieczorami. Na brak atrakcji też nie można tu narzekać bo w wielu miejscach, również w porcie, wylegują się lwy morskie.

Co oferujemy

 • miejsce na jachcie, własna koja/łóżko
 • dodatkowy nocleg na dzień przed i po rejsie na jachcie
 • produkty na wyżywienie + napoje (posiłki przygotowujemy wspólnie)
 • opłaty portowe
 • paliwo do jachtu/pontonu/ogrzewania oraz gaz
 • opiekę Kapitana i załogi stałej (np. 4 osoby: na Antarktydę płynie 2 kapitanów i 2 osoby załogi stałej, na pozostałe rejsy pływamy w 2 osobowej załodze stałej
 • pakiet startowy – gadżety Chief One
 • sprzęt wędkarski do użytku
 • pontony z silnikiem
 • kamerę sportową do użytku (możliwe, że również dron)
 • opinię z rejsu oraz certyfikat (np. przejścia Hornu, z udziału w rejsie na Antarktydzie.)
 • pracujemy nad tym aby był sprzęt sportowy np. paddleboard lub mały kajak (ale to nie jest potwierdzone)

W czym pomożemy

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby, oferujemy nocleg na jachcie dzień przed i dzień po rejsie
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wyprawy
 • chętnie postaramy się rozwiązać każdy problem

Oferta nie obejmuje

 • transportu do i z miejsca rozpoczęcia i zakończenia rejsu
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • dodatkowych wydatków na lądzie (pamiątki, restauracje, własne zakupy)

Terminy płatności

 • 30 %, do 3 dni po podpisaniu umowy
 • 35% do 60 dni przed rejsem
 • 35% do 30 dni przed rejsem

Mapy

Zapytaj o rejs
Zgadzam się na przetwarzanie przez firmę CHIEF ONE SP. Z O. O., NIP: 6141609203 z siedzibą: ul.Główna 37A, 58-410 Marciszów, e-mail: info@chiefone.eu, danych osobowych zamieszczonych w niniejszym formularzu, w celu udzielania odpowiedzi na zapytanie.


https://chiefone.eu/wp-content/themes/yachtsailing